Türkiye Cumhuriyeti

Encemine Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Çad Cumhuriyeti’nde yaşayan değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Çad Cumhuriyeti nezdindeki ikinci Büyükelçisi olarak 15 Eylül 2015 tarihinde görevime başlamış bulunuyorum. Cumhurbaşkanı Sayın Idriss Déby Itno’ya ise güven mektubumu 12 Ekim 2015 tarihinde sundum.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha sağlam ve kalıcı zeminlere oturarak ortak çıkarlar için daha faydalı olması konusunda hep birlikte çalışacağız. Bunu gerçekleştirirken de Çad’a gelerek burada hayatlarını kazanmaya başlayan siz vatandaşlarımızın katkıları ve içinde yaşadığınız toplumun fertleri ile kuracağınız dostluk köprüleri hayati önem taşımaktadır. Orta Asya’dan tarihin çok erken çağlarında çıkan atalarımız gittikleri her coğrafyada insanlık medeniyeti namına önemli adımlar atmışlar, karşılaştıkları her toplumla paylaşabilecekleri ortak değerleri iyi belirlemişler ve huzur dolu asırları Asya’da, Avrupa’da ve Afrika’da birlikte yaşamışlardır. Çad toplumunun içinde kendilerine yer edinen ve kısa zamanda güzel davranış biçimleri ile ilgi odağı haline gelen siz vatandaşlarımızla omuz omuza çalışacak olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım.

T.C. Encemine Büyükelçiliği’nin faaliyete geçmesiyle gerek vatandaşlarımızın güncel meselelerine çözüm getirilmesi gerek Çad vatandaşlarının ülkemize seyahat imkânlarının kolaylaştırılması sağlanmıştır. Büyükelçiliğimiz, her iki ülke insanları arasında yakın dostluk bağlarının tesis edilmesine büyük önem vermektedir. Atalarımızın asırlar önce Çad'da tesis ettikleri irtibatların yeniden canlandırılmasını ve gelecek kuşaklara da kalıcı izler bırakılmasını arzu etmekteyiz. Büyükelçiliğin faaliyete geçtiği Mart 2013'ten bu yana Türk Hava Yolları’nın haftada 4 kez Encemine'ye uçması sağlanmış, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın Encemine Program Koordinasyon Ofisi açılmış, Çad ile değişik alanlarda 8 adet işbirliği anlaşması imzalanmış, Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş ve Türkiye-Çad Birinci Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Kazanılan bu ivmeyi önümüzdeki dönemde daha da artırarak devam ettirme azim ve kararlılığını taşımaktayız.

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarımızın (STK) Çad'da yıllardır yapageldikleri ve 2015 yılında da devam ettirdikleri hizmetlerini takdirle karşılamakta ve güzide Anadolu insanının yardımlarını Çad’a getirip ihtiyaç sahiplerine ulaştıran STK temsilcilerine bu vesileyle en içten teşekkür ve takdir duygularımı sunmak istiyorum.